Szakterület bemutatása

Pszichiátria
A pszichiátria az orvostudomány azon ága, amely a mentális betegségek, viselkedési zavarok és érzelmi problémák felismerésével, kezelésével és megelőzésével foglalkozik. A pszichiáter orvosi végzettséggel rendelkező szakember, aki gyógyszeres terápiát és pszichoterápiás módszereket egyaránt alkalmazhat a páciensek kezelésére.
Milyen problémákat kezel a pszichiátria?
A pszichiátriai betegségek széles skálán mozognak, az enyhébb hangulatzavaroktól a súlyos mentális betegségekig, például:
1. Hangulatzavarok
- Depresszió – tartós lehangoltság, érdeklődésvesztés, alvás- és étkezési zavarok
- Bipoláris zavar – depressziós és mániás epizódok váltakozása
2. Szorongásos zavarok
- Generalizált szorongásos zavar (GAD) – állandó aggodalom és feszültség
- Pánikbetegség – hirtelen jelentkező, intenzív félelemmel járó szorongásos rohamok
- Fóbiák – irracionális félelem egy adott helyzettől vagy tárgytól
3. Pszichotikus zavarok
- Skizofrénia – hallucinációk, téveszmék, érzelmi eltompultság
- Paranoia – üldöztetéses téveszmék, bizalmatlanság
4. Személyiségzavarok
- A-csoport a “különc” személyiségzavarok: paranoid (bizalmatlanság, gyanakvás jellemzi), szkizotip (perceptuális torzítások, inadekvát affektusok, akár téveszmék is jellemzőek), szkizoid (kapcsolatteremési és érzelemkifejezési nehézségek jellemzik).
- B-csoport a “teátrális” személyiségzavarok: antiszociális (manipulatív, a bűntudat és a morális érzékenység hiánya, pszichiátria területén kevésbé kezelhető típus), borderline (érzelmi labilitás, impulzuskontroll súlyos zavar jellemző), hisztrionikus (állandóan a figyelem középpontját és a számukra jutalomértékű ingereket keresik), nárcisztikus (grandiozitás és a feljogosítottság érzése és empátia hiánya jellemzi).
- C-csoport a “szorongó” személyiségzavarok: elkerülő (szociális helyzetekben, interakciókban gátoltak), dependens (mások támogatását, gondoskodását igénylik), kényszeres (rugalmatlanság, merevség jellemzi).
5. Kényszerbetegség
- Obsesszív-kompulzív zavar (OCD) – kényszergondolatok (obszessziók) és/vagy kényszercselekedetek (kompulziók) jellemzik
6. Étkezési zavarok
- Anorexia nervosa – súlyos kalóriamegvonás, extrém fogyás
- Bulimia nervosa – falási rohamok és kompenzáló viselkedések (pl. hánytatás)
7. Szerhasználati zavarok
- Alkohol- és drogfüggőség
- Játékszenvedély (patológiás szerencsejáték)
8. Poszttraumás stressz zavar (PTSD)
- Traumatikus esemény után fellépő szorongás, emlékbetörések
Milyen vizsgálati módszereket alkalmaz a pszichiátria?
A pszichiáter elsősorban a diagnosztikus, feltáró exploráció és anamnézis (kórtörténet) felvétele, illetve a mentális státusz felállítása által, szükség szerint különböző pszichológiai tesztek segítségével állítja fel a diagnózist. Egyes esetekben szükség lehet:
- Laborvizsgálatokra – bizonyos betegségek kizárása érdekében
- Neuropszichológiai tesztekre – memória, figyelem és gondolkodás vizsgálata
- Képalkotó eljárásokra – MRI vagy CT az agyi elváltozások kizárására
Milyen kezelési módszereket alkalmaz?
1. Gyógyszeres kezelés
- Antidepresszánsok (pl. SSRI-k, SNRI-k)
- Szorongáscsökkentők (benzodiazepinek)
- Antipszichotikumok
- Hangulatstabilizátorok
2. Pszichoterápia
- Alap-pszichterápia módszerei:
- krízisintervenció
- pszichoterápiás szemléletű konzultáció/betegvezetés
- szupportív terápia
- relaxáció
- burnout prevenció
- Szakpszichoterápiák:
Pszichoanalízis, Kognitív-viselkedésterápia, Pszichoanalitikusan orientált pszichoterápia, Pszichodinamikus terápia, Személyközpontú pszichoterápia, Jungi analitikus terápia, Szimbólumterápia, Hipnoterápia, Dinamikusan orientált mozgás és táncterápia, Gyermekpszichoterápiák, Dinamikus csoportpszichoterápia, EMDR (trauma-terápia), Pszichodráma, Család- és párpszichoterápia.
3. Életmódváltás és támogató terápiák
- Stresszkezelési technikák, életmód tanácsadás
- Család-, pár-, hozzátartozói konzultáció
- Táplálkozási és mozgás tanácsadás
Mikor érdemes pszichiáterhez fordulni?
Ha az alábbi tünetek tartósan fennállnak vagy jelentősen befolyásolják az életminőséget, érdemes pszichiátriai segítséget kérni:
- Állandó szorongás, félelem vagy pánikrohamok
- Hosszan tartó lehangoltság, érdeklődés elvesztése
- Téveszmék, hallucinációk
- Súlyos alvászavarok
- Szenvedélybetegség tünetei
- Öngyilkossági gondolatok
A pszichiátria célja, hogy segítse az embereket a mentális egészségük helyreállításában és megtartásában. A lelki betegségek ugyanolyan figyelmet és kezelést igényelnek, mint a testi problémák, és megfelelő terápiával jelentős javulás érhető el. Ha szükséged van segítségre, ne félj pszichiáterhez fordulni!
Orvosaink

Dr. Szaka Lilla
pszichiáter szakorvos
A Pécsi Tudomány Egyetem Általános Orvostudományi Karán végzett, tapasztalatait a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktatókórház Pszichiátria és Addiktológia Centrumában, a Pécsi Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikán, és külföldön: Európa egyik legsokrétűbb és legnagyobb pszichiátriai magán kórházában szerezte Írországban Dublinban a St. Patrick’s University Hospitalban, majd Corkban a Mercy University Hospitalban.
Szívügyének tekinti a gyermekvédelmet, így 2013-tól aktív tagja a Somogy Vármegyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat Szakértői Bizottságának, ahol gyerekek pszichiátriai vizsgálatát, szakértését végzi, de kiemelten fontosnak tartja az idős, demens páciensek kezelését, gondozását, szakvéleményezését is, akikkel szintén évek óta foglalkozik.
Online időpontfoglalás