Szakterület bemutatása

Szakterület bemutatása

A nőgyógyászat (ginekológia) az orvostudomány azon szakterülete, amely a női reproduktív rendszer (méh, petefészkek, hüvely, külső nemi szervek) egészségével, betegségeivel és ezek kezelésével foglalkozik. Szorosan összefügg a szülészet (obstetrika) szakterületével, amely a terhesség, szülés és a szülés utáni időszak problémáit és ellátását vizsgálja. Gyakran a két területet együttesen szülészet-nőgyógyászatnak nevezik.

 

A nőgyógyászat fő területei:

Női reproduktív szervek egészsége:

  • A nőgyógyászati vizsgálatok célja a női nemi szervek állapotának ellenőrzése.
  • Szűrővizsgálatok, például a méhnyakrák szűrése (PAP-teszt) vagy HPV-teszt.
  • Fertőzések (például bakteriális vaginózis, gombás fertőzések, nemi úton terjedő betegségek) diagnosztizálása és kezelése.

Menstruációs zavarok kezelése:

  • Menstruációs fájdalmak, rendszertelen menstruáció, túlzott vérzés vagy vérzés elmaradásának okainak felderítése.
  • Endokrinológiai problémák, például policisztás petefészek szindróma (PCOS) kezelése.

Hormonzavarok és menopauza:

  • Hormon(pótló) kezelések és egyéb terápiák alkalmazása menopauza során.
  • Korai menopauza vagy hormonális rendellenességek kezelése.

Fogamzásgátlás:

  • Fogamzásgátló módszerek kiválasztása és tanácsadás.
  • Méhen belüli eszközök (IUD), tabletták, implantátumok alkalmazása.

Terhességgel kapcsolatos ellátás:

  • Bár a terhesség közvetlenül a szülészet területéhez tartozik, a nőgyógyászok fontos szerepet játszanak a fogamzás előkészítésében, meddőségi kezelésekben és a terhesség során fellépő problémák kezelésében, várandósság gondozásában.

Meddőség és reproduktív technológiák:

  • Diagnosztika (hormonvizsgálatok, ultrahang, méh- és petevezetékek állapotának vizsgálata, petevezető átjárhatóságának vizsgálata).
  • Kezelések, például ovuláció-indukció, mesterséges megtermékenyítés (in vitro fertilizáció – IVF).

Nőgyógyászati daganatok kezelése:

  • Jóindulatú daganatok, például miómák és petefészek ciszták kezelése.
  • Rosszindulatú elváltozások, például méhnyakrák, petefészekrák, szeméremtestrák vagy méhtestrák diagnosztikája és kezelése.

Sebészeti beavatkozások:

  • Diagnosztikai és terápiás célú műtétek (pl. laparoszkópia, laparotomia, hiszteroszkópia).
  • Méheltávolítás (hiszterektómia), petefészek-eltávolítás, mióma eltávolítása.

Uroginekológia:

  • Vizelet tartási és ürítési zavarok kivizsgálása, gyógyszeres esetleg sebészeti beavatkozások alkalmazása.
  • Műtétek, melyek a medencefenék statikai defektusainak a helyreállítását célozzák. 

Csakúgy, mint a medicina többi területén, a szülészetben és a nőgyógyászatban is drámai fejlődés tapasztalható az utóbbi években a diagnosztika és terápiás lehetőségek tekintetében. A betegellátás során törekszünk a minimál-invazivitásra és a legjobb életminőség biztosítására. 

 

Nőgyógyászati vizsgálat folyamata:

A nőgyógyászati vizsgálat alapvetően fájdalommentes, és a következő lépésekből áll:

  • Anamnézis felvétele: A páciens kórtörténetének, menstruációs ciklusának, panaszainak kikérdezése. (Az utolsó menstruációs ciklus első napjára, azaz az utolsó vérzés első napjára, szinte kivétel nélkül rákérdez a vizsgálatot végző nőgyógyász. Érdemes előzetesen felkészülni az adatokból.) 
  • Fizikális vizsgálat: A nemi szervek megtekintése és a kismedence tapintásos vizsgálata.
  • Eszközös vizsgálatok: Hüvelyi ultrahang, kolposzkópia, kenetvétel (citológia), szükség esetén vérvizsgálatok vagy egyéb diagnosztikai módszerek.

A nőgyógyászati ellátás jelentősége:

  • Megelőzés: A rendszeres szűrővizsgálatok segítenek időben felismerni a potenciális problémákat.
  • Betegségek kezelése: A nőgyógyászati betegségek korai felismerése és kezelése fontos a hosszú távú egészségmegőrzés érdekében.
  • Tanácsadás: A nőgyógyászok fontos szerepet játszanak a nők tájékoztatásában egészségügyi kérdésekben.

A nőgyógyászat tehát kiemelten fontos szerepet tölt be a nők életében, hiszen a reproduktív egészség megőrzése, a betegségek megelőzése és időben történő kezelése hozzájárul a nők életminőségéhez és hosszú távú egészségéhez.

 

Orvosaink

Dr. Péterfi István

Dr. Péterfi István PhD

szülész-nőgyógyász főorvos

2006-ban államvizsgázott a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Általános Orvosi Karán. Szülészeti-nőgyógyászati tanulmányait a Kaposi Mór Oktató Kórházban kezdte meg, majd tett sikeres szakvizsgát 2012-ben. 

2018-ban PhD fokozatot szerzett, kutatási témája az: „elektrofiziológia a szülészetben”, témavezetői: prof. dr. Szilágyi András és dr. Kellényi Lóránd. 2019-ben a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház Szülészeti- Nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosává nevezték ki, 2022-ben a Magyar Nőorvos Társaság elnökségi tagjává választották. 2023-ban a Somogy Vármegyei Etikai Bizottság alelnökének, majd a Magyar Szülészeti és Nőgyógyászati Endokrinológiai Társaság vezetőségi tagjává is választották.

Elismerései: 2011-ben Arató Miklós díjat kapott, amelyet a kórház minden évben –pályázat útján– a legígéretesebb fiatal kollégának adományoz. 2014-ben jelölték az „Év orvosa” – Astellas díjra, ahol az elődöntőig jutott, 2023-ban pedig Richter Érdemérmet kapott – „Az év leghatékonyabb kommunikációját folytató szakorvosa” szekcióban. 2024-ben ismételten elnyerte a Richter Érdemérmet, ezúttal „Az év legkiemelkedőbb tudományos, vagy innovációs munkáját végző szakorvosa” pályázaton. Ugyanebben az évben a kaposvári kórház Kaposi Mór Emlékérmet adományozott neki.

Rendkívüli eredménynek tartja, hogy –a szülészeti szakma és egészségügyi ellátó rendszer számos kihívása ellenére– olyan felkészült csapat szerveződött, akiknek közös munkája felhelyezte Kaposvárt a szakma térképére.

 

 

Online időpontfoglalás

Dr. Bajnok-Góré Márk

Dr. Bajnok-Góré Márk

szülész-nőgyógyász

Tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Karán végezte, közben többször is részt vett külföldi szakmai gyakorlatokon. 2014-ben általános orvosként diplomázott, majd 2019-ben Budapesten kiváló eredménnyel szülészet-nőgyógyászat szakvizsgát szerzett. Ezt követően 2020-ban ultrahang licenc vizsgát tett.

Dolgozott a Tolna Vármegyei Balassa János Megyei Kórház szülészet-nőgyógyászat osztályán, 2024 februárja óta pedig a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórházban dolgozik.

Főbb érdeklődési területe a nőgyógyászati laparoscopos és nyitott hasi műtétek, méhtükrözés (hysteroscopia).

 

 

Online időpontfoglalás

Áraink