Szakterület bemutatása

Szakterület bemutatása

A neurológia (ideggyógyászat) a központi és környéki idegrendszer szerkezeti és funkcionális megbetegedésével foglalkozik. Az idegrendszer működési zavara gyakran nem önálló kórkép, hanem egyéb betegség szövődménye. Az ideggyógyász feladata az idegrendszeri tünetek kivizsgálása, a diagnózis felállítása, ennek megfelelően az aktuális szakmai ajánlások szerinti terápia meghatározása, a beteg adekvát tájékoztatása mellett. 

 

A neurológus az alábbi tüneteket, betegségeket vizsgálja:

- agyi keringészavar (stroke)
- beszédzavar, látótérdefektus, kettőslátás
- fejfájások, fájdalom szindrómák
- végtaggyengeség
- zsibbadás
- mozgászavar, járászavar, remegés
- neuropátiák (mono-, polyneuropathiák/perifériás idegek betegségei)
- alagút szindrómák
- koncentrációs, figyelem- és memóriazavarok
- alvászavar
- SM, demielinizációs kórképek
- epilepszia, epilepsziás rohamok
- Parkinson kór
- szédülés, szédülékenység

 

Betegvizsgálat és diagnózis:

A neurológus alapos kórtörténetet vesz fel, valamint aktuális panaszok átbeszélése után fizikális vizsgálatot végez, neurológiai státuszt rögzít (pl. a mélyreflexek, érzékelési és motoros funkciók ellenőrzésével). A tünetek alapján dönt, hogy milyen további vizsgálat javasolt a diagnózis felállításához, amennyiben az szükséges. Az idegrendszeri betegségek széles spektruma miatt sokféle diagnosztikai módszert alkalmaznak, mint például MRI, CT, carotis UH, EEG, ENG/EMG vagy laboratóriumi vizsgálatok, ill. pszichológiai tesztek.

 

Betegségek kezelése: 

A kezelés gyógyszeres terápia, fizikoterápia, rehabilitációs programok, életmódbeli ajánlások vagy bizonyos esetekben sebészeti, ill. neurointervenciós beavatkozásokat is magában foglalhat.

 

Követés és gondozás: 

A neurológus a kezelési folyamat során figyelemmel kíséri a betegek állapotát, és szükség szerint módosítja a terápiát. A krónikus idegrendszeri betegségek esetén hosszú távú gondozást biztosít.

 

Prevenció:

A neurológus szerepe kiterjed a megelőzésre is, például a stroke vagy migrénes rohamok elkerülésére vonatkozóan, valamint az idegrendszeri betegségek kockázati tényezőinek csökkentésére.

 

Interdiszciplináris együttműködés: 

A neurológus gyakran más orvosi szakterületekkel (pl. pszichiáterek, rehabilitációs orvosok, sebészek, kardiológusok, immunológusok) dolgoznak együtt, hogy biztosítsák a beteg átfogó ellátását. 

Orvosaink

Dr. Marton Annamária

Dr. Marton Annamária

neurológus

Marton Annamária középiskolai tanulmányait a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium kémia-biológia tagozatán, felsőoktatási tanulmányait a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem Általános Orvosi Karán végezte, 2006-ban diplomázott.
- 2007 februárban a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktatókórházban kezdte neurológus rezidens éveit.
- 2012-ben szerezte neurológiai szakvizsgáját.
- 2020-ban csatlakozott a Pécsi Tudományegyetem Doktori Iskolájának Kardiovaszkuláris Egészségtudomány programjához, 2024-ben PhD disszertációját sikerrel megvédte.

2007-től osztályos feladatkörei mellett járóbeteg ellátást is folytat, a Neuroszonológiai ambulancia és Neurofiziológiai Labor tevékenységében is részt vállal.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság tagja. Beszélt nyelvek: angol, német, román.

 

 

 

Online időpontfoglalás

Áraink