Korunk népbetegsége a: FEJFÁJÁS! Mit kell róla tudni?
A fejfájás napjainkban egy nagyon gyakori panasz és tünet a felnőttek, illetve sajnos a gyerekek körében is. Vannak akiknek csak ritkán okoz panaszt, másoknál gyakori, visszatérő és fájdalmas probléma a mindennapokban. Gyakori kísérő tünetek a fájdalom mellett a:
- hányinger
- szédülés
- egyensúlyproblémák
- fáradtság
- látás- és beszédzavarok
Előfordulhat, hogy a fejfájás egy súlyosabb betegség egyik jelző tünete, máskor csak önmagában jelentkező kellemetlenség. Éppen ezért fontos a fájdalom okának kivizsgálása: belgyógyászati vizsgálat, vérvizsgálat, neurológiai vizsgálat, röntgenvizsgálat, koponya egyéb képalkotó vizsgálata, mozgásszervi vizsgálat, érzékszervek vizsgálata, pszichológiai vizsgálat, stb, majd az eredmények ismeretében a megfelelő kezelés kiválasztása.
A fejfájások típusai, okai, jellemzői:
Megkülönböztetünk PRIMÉR és SZEKUNDER fejfájásokat.
A primér fejfájásoknak a hátterében nem áll más betegség, ide tartozik a tenziós fejfájás és a migrén. Számos ok lehet felelős a fejfájás kialakulásáért, pl.:
- stressz
- depresszió, szorongás
- alváshiány, alvászavarok
- rendszertelen, nem megfelelő étkezés, csökkent folyadékbevitel
- helytelen testtartás, tartási rendellenességek
- mozgásszervi elváltozások (feszes, rövidült nyak-, váll-, és tarkóizmok, Trigger pontok, izomgyengeség, kisízületi blokkok)
- kényszertartásban, kényelmetlen helyzetben végzett munka, a legtöbb ülő- és számítógépes munkavégzés
- állkapocs-ízületi problémák
- mozgásszegény életmód
- menstruáció, terhesség, menopauza
- gyógyszer mellékhatások (pl. antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők)
A tenziós fejfájás általában enyhe vagy közepesen súlyos fájdalommal jár, nincs jellemző helye, a fej bármely részén megjelenhet. Általában a tompa, szorító vagy sajgó jellegű, a homloktájékon, illetve a két halántékcsont között jelentkezik.
A migrén rohamokban jelentkező, intenzív, általában féloldali fejfájás. A fizikai aktivitás, mozgás fokozza a tüneteket, ezért gyakran egy csendes, sötét szobában vészelik át ezt az időszakot. Gyakran a fejfájást megelőzőleg az érintettek említenek különböző látászavarokat (vibráló fényérzet, foltos látás), végtag-zsibbadásokat, szédülést. Gyakori társtünet a fájdalom mellett a hányinger, hányás, túlzott fény- és hangérzékenység.
A szekunder fejfájások mindig más betegségek kísérő tünete pl. orrmelléküreg gyulladás, gyengén látás, agydaganat, vérnyomásbetegségek, stroke, agyhártyagyulladás vagy valamilyen sérülés (pl. baleset) következtében alakulnak ki. Feltétlenül menjen orvoshoz, vagy hívjon mentőt, ha az alábbi figyelmeztető tüneteket észleli:
- hirtelen, villámcsapásszerűen kialakuló, súlyos fejfájás
- lázzal, nyaki merevséggel, kiütéssel, zavartsággal, görcsökkel, kettős látással, gyengeséggel, testfél zsibbadással, illetve beszédzavarral társuló fejfájás
- fejsérülést követően, különösen amikor fokozódik a fejfájás
- tartós és egyre intenzívebb fejfájás, amit köhögés, mozgás, erőlködés, vagy hirtelen mozdulat fokoz
- gyermek esetében olyan súlyos a fejfájás, ami miatt nem tud közösségbe menni
A fejfájás kezelése:
Érdemes minél hamarabb utánajárni a fejfájás okának. A terápia megválasztása alapos kikérdezés és vizsgálat alapján történik. A kezelések között életviteli változtatások, gyógyszeres és alternatív gyógyászati kezelés is szerepelnek. Neurológus kolléganőnk dr. Marton Annamária egyénre szabottan választja ki Önnek a legmegfelelőbb terápia-kombinációt.
