Polipektómia
Mit érdemes tudni a polipektómiáról?
A polipektómia egy orvosi beavatkozás, amely során jóindulatú vagy kóros növedékeket (polipokat) távolítanak el a test különböző részeiről, leggyakrabban a bélrendszerből, hogy megelőzzék a további szövődményeket vagy pontos diagnózist állapítsanak meg.
Európában (lakosságarányosan) Magyarországon halnak meg a legtöbben vastagbélrák miatt. A bélrendszeri daganatok többnyire veszélyes polipokból alakulnak ki, melyek időbeni felismerése és eltávolítása életmentő lehet. Az endoszkópos vizsgálatok fő célja a bélrendszerben megbújó polipok feltérképezése és szükség esetén a gyanús elváltozások eltávolítása, azaz polipektómia.
A polipok a bélben növekedő jóindulatú daganatok, amelyek leggyakrabban a vastagbélben megtalálhatóak. A polip elnevezést a tipikusan megjelenő, nyéllel és fejjel rendelkező kinövések alakja miatt kapta. A polipok sokféle alakban megjelennek: lehetnek laposak, félig nyéllel kiemelkedők és nyelesek.
A vastagbéltükrözés során a polipok többségét el tudjuk távolítani a munkacsatornán keresztül bevezetett hurokkal - polipektómiás hurok vagy mintavételi fogóval (biopsziás fogó). A hurokkal végzett eltávolítás történhet „hidegen” és „forrón”. A beavatkozás után az eltávolított polipok szövettani feldolgozása történik, amely 5-7 munkanapot vehet igénybe.
